آیا تعطیلات تابستانی طولانی مدت به نفع کودکان و دانش آموزان است؟ آیا ممکن است ضرر تعطیلات بیشتر از نفع آن باشد؟

[ad_1]

آیا تعطیلات تابستانی طولانی مدت به نفع کودکان و دانش آموزان است آیا ممکن است ضرر تعطیلات بیشتر از نفع آن باشد

تغییر روند بازی های کودکانه موجب شده است تا تعطیلات تابستانی آسیب های جبران ناپذیری به کودکان وارد کند که تا بزرگسالی همراه آنها خواهد بود


محققان باور دارند تعطیلات تابستانی بیشتر از اینکه برای دانش آموزان شاد و مفرح باشد و باعث افزایش توانایی های تحصیلی آنها شود، آسیب های بی شماری به آنها می زند که با بیشتر شدن سن، این آسیب ها نیز آشکارتر می شود.
تغییر بازی های کودکانه
در چند سال اخیر خانواده ها و مربیان آموزشی با پدیده ای مواجه شد ه اند که کودکان و نوجوانان به جای بیرون رفتن و بازی با دوستانشان خود را در خانه و پای گوشی هوشمند و تبلت حبس می کنند و تمام تعطیلات خود را این گونه می گذرانند.
پدیده ای که در دهه گذشته یا شاهد آن نبودیم و یا اگر هم بودیم، انگشت شمار بود؛ حدود 5/6 سال است که نوجوانان و حتی کودکان چسبیدن به موبایل، تبلت و تلوزیون را به هر چیز دیگری ترجیح می دهند.
کاهش تناسب اندام در تعطیلات تابستانی
چسبیدن به گوشی هوشمند موجب یک جانشینی کودکان و نوجوانان شده است و در پی همین بی تحرکی چاقی و اضافه وزن را برای آنها به ارمغان آورده است؛ لذا آنها با چندین کیلو اضافه وزن در سال جدید تحصیلی به مدرسه می روند.
افزایش خطر ابتلا به چاقی، دیابت و بیماری های قلبی
کارشناسان هشدار داده اند که آمادگی جسمانی کودکان در طول دوره تعطیلات مدرسه، به طور قابل توجهی کاهش می یابد؛ یک مطالعه که توسط دانشمندان در مؤسسه سلامت انگلستان صورت گرفته، نشان می دهد که دانش آموزان در ماه سپتامبر با اضافه وزن و عدم تنفس خوب به مدرسه باز می گردند.


کارشناسان همچنین هشدار می دهند که تعطیلات تابستانی در درازمدت می تواند تأثیر شدیدی بر سلامتی داشته باشد و خطر چاقی، دیابت و بیماری های قلبی را در کودکان افزایش دهد.
کم رنگی مشکلات تابستانی کودکان در مناطق ثروتمند
محققان باور دارند، کودکان مناطق ثروتمند دچار مشکلات کمتری در تعطیلات تابستانی می شوند، چراکه خانواده آنها مایل به ثبت نام فرزندشان در باشگاه های خوب ورزشی هستند و شرایط مالی خوب، کودک را از گوشی و تبلت دور می کند؛ علاوه بر این تحرک و بازی های تیمی موجب تناسب اندام و تقویت روحیه کارهای جمعی و تیمی و همینطور بهبود روابط اجتماعی کودکان و نوجوانان می شود.
اضافه وزن بیش از 20 درصد کودکان ابتدایی
بر اساس آمارهای منتشرشده بیش از 20 درصد از کودکان ابتدایی دچار اضافه وزن هستند و آمار آنها تا پایات تحصیلات دوره راهنمایی به 33 درصد افزایش می یابد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *