جامعه چه واکنش هایی به طرح کاهش مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر نشان داده است؟

[ad_1]

جامعه چه واکنش هایی به طرح کاهش مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر نشان داده است

اشکال این قانون جدید – البته اگر تصویب شود – این است که قاضی و دادگاه را عملاً به ترازو تبدیل می کند و به جای اینکه در اصلاح قانون به کیفیت مجازات اشاره شود عملاً به کمیت باز هم تأکید شده است متأسفانه این گونه تصور می شود که اگر کسی نقدی به مجازات اعدام دارد می خواهد قبح و زشتی عمل قاچاقچی را در اذهان کاهش دهد در حالی که این طور نیست


رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام: من این اقدام را مثبت ارزیابی می کنم چون قطعاً شمار اعدام ها کاهش می یابد اما باید دید به جای این اعدام ها چه مجازات های دیگری را قرار است جایگزین کنیم


اعلام خبر طرح کاهش مجازات اعدام برای جرایم مواد مخدر در روزهای گذشته با واکنش های مختلفی در بین حقوقدانان و کارشناسان مواجه شده است. در همین حال برخی حقوقدانان در گفت و گو با «ایران» اصلاحات صورت گرفته در قانون را مثبت و گروهی دیگر آن را ناکافی ارزیابی می کنند. این درحالیست که پیش از این سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفته بود: بر اساس اصلاح صورت گرفته مجازات اعدام برای تولید و توزیع ۱۰۰ کیلوگرم موادمخدر سنتی و ۲ کیلوگرم موادمخدر صنعتی در نظر گرفته شد. این در حالی است که پیش از این اعدام برای5 کیلوگرم ماده مخدر سنتی و 30 گرم ماده مخدر صنعتی در قانون پیش بینی شده بود.


سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام با مثبت ارزیابی کردن تغییرات ایجاد شده در ماده الحاقی قانون مبارزه با مواد مخدر در کمیسیون قضایی مجلس، گفت: بحث کاهش مجازات اعدام الان نزدیک به سه سال است که مطرح شده و اوایل فکر می کردند ما با تمام موارد اعدام مخالفیم در حالی که اینطور نبود. ما در کارگروه مربوطه در مجمع تشخیص به این نتیجه رسیدیم که اعدام ها در سه مورد باقی بماند در مواردی مانند گروه های مسلحانه، سرکرده باندها و در فعالیت های برون مرزی، اما در سایر موارد حذف شود و خوشبختانه نظر نماینده های مجلس هم همین بود این درحالیست که الان در قانون نزدیک به 20 مورد اعدام داریم.


او افزود: از سال 67 تاکنون نزدیک به ده هزار نفر به دلیل قاچاق مواد مخدر اعدام شده اند و تعداد زیادی هم پای اعدام هستند و هنوز حکمشان اجرا نشده حالا پرسش این است که با این همه سخت گیری چرا باز هم قاچاق مواد مخدر در کشور اتفاق می افتد ضمن اینکه سالانه حدود 200 هزارنفر درهمین ارتباط توسط نیروی انتظامی دستگیر می شوند. او می افزاید: به نظر می رسد تشدید مجازاتها عملا تأثیری در کاهش جرایم نداشته از سوی دیگر نتیجه این همه مجازات های اعدام، این شده که امروز جمهوری اسلامی ایران در دنیا محکوم است به دومین کشوری که بعد از چین بیشترین آمار اعدام ها را دارد در حالی که بیش از 90 درصد اعدام ها در کشور ما مربوط به مواد مخدر است اما این امر باعث پیامدهای بین المللی برای ایران شده لذا این موارد باعث شد تا به سراغ حذف مجازات اعدام در مقوله مواد مخدر برویم.


این کارشناس می افزاید: من این اقدام را مثبت ارزیابی می کنم چون قطعاً شمار اعدام ها کاهش می یابد اما باید دید به جای این اعدام ها چه مجازات های دیگری را قرار است جایگزین کنیم چون قبلاً اینطور بود که اگر فردی مثلاً به 15 یا 20 سال حبس محکوم می شد بعد از چندسال مشمول عفو می شد یا مرخصی می گرفت و مرتباً از زندان خارج می شد و بعد شاید حتی جرم را مجدداً تکرار می کرد. الان خوشبختانه نمایندگان در صدد اصلاح این قانون هم هستند که اگر مجازات اعدام را کاهش دادند در عوض مجازات حبس برای جرایم مواد مخدر را به گونه ای قانونی کنند که فرد دیگر نتواند مشمول عفو یا مرخصی و… شود و اگر 15 سال محکوم شد مجبور باشد عین 15 سال را در زندان بگذراند.


اعدام ها همدلی با مجرمین را افزایش می دهد


اما سامان نیک نژاد حقوقدان نظر دیگری دارد و به «ایران» می گوید: تغییراتی که در ماده الحاقی داده شده ابتدایی ترین و سطحی ترین تغییری بود که می شد در رابطه با مجازات اعدام در قانون مبارزه با مواد مخدر انجام داد. ما مخالف اعدام بودیم و البته این با قصاص کاملاً فرق دارد چون بحث قصاص حکم شریعت است و متفاوت است اما ما اگر گفتیم مجازات اعدام را کاهش دهید منظورمان این نبود که میزان ماده مخدر را که قبلاً 30 گرم بود به 2 کیلوگرم افزایش دهید یا 5 کیلو را 100 کیلو کنید چون باز هم اگر کسی چند گرم بیشتر از دو کیلو شیشه حمل کند اعدام می شود و فرد دیگری با دو گرم کمتر از دو کیلو از اعدام رهایی می یابد.
اشکال این قانون جدید– البته اگر تصویب شود – این است که قاضی و دادگاه را عملاً به ترازو تبدیل می کند و به جای اینکه در اصلاح قانون به کیفیت مجازات اشاره شود عملاً به کمیت باز هم تأکید شده است.


او می افزاید: متأسفانه این گونه تصور می شود که اگر کسی نقدی به مجازات اعدام دارد می خواهد قبح و زشتی عمل قاچاقچی را در اذهان کاهش دهد در حالی که این طور نیست بحث ما این است بخشی از کسانی که در جرایم مواد مخدر اعدام می شوند از افراد فقیر و مناطق محرومی هستند که در برخی موارد مجبور به حمل ماده مخدر شدند مثلاً برای تأمین هزینه عمل جراحی یکی از اعضای خانواده اش. با اعدام اینها – که آمار دقیق شان را هم نداریم چون اعلام نمی شود- خشونت در جامعه بازتولید شده و خانواده های بی سرپرست بیشتر می شوند. از طرف دیگر تبعات این اعدام ها گاهی باعث ایجاد همدلی خطرناکی در جامعه می شود یعنی بین بزهکار و جامعه یک همدلی ایجاد می شود.


او می افزاید: مجازات نباید به سمتی پیش برود که وجدان جامعه شروع کند به همدلی با مجرمین.امروز در بین جرم شناسان و روانشناسان و بخش هایی از جامعه این همدلی وجود دارد. این حقوقدان خاطرنشان کرد: البته همین که این قانون جدید باعث می شود عده ای کمتر اعدام شوند قطعاً خوب است اما این معیارهای کمی چندان مورد پذیرش نیست. من تصورم بر این است که اساساً حکم اعدام باید برای مواردی از قاچاق ماده مخدر تعمیم داده شود که افراد یا گروه ها دست به سلاح برده اند.


سامان نیک نژاد

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *