ما شهروندان چه حقوقی در جامعه داریم؟ حق و حقوقمان را بشناسیم

[ad_1]

ما شهروندان چه حقوقی در جامعه داریم حق و حقوقمان را بشناسیم

هر چند قانوندانی کار اهلش است, اما با آگاهی از برخی نکات حقوقی می توانیم پیش از نیاز به وکیل و قاضی از پایمال شدن حقوقمان جلوگیری کنیم بنابراین شاید این نکات مختصر و مفید در این خصوص موثر افتد


پرداخت خسارت بیمه ای
شرکت های بیمه حتی در صورت نداشتن گواهینامه، مستی و هرگونه تقصیر راننده مقصر حادثه، ملزم به پرداخت خسارت به مالک خودرو آسیب دیده است و پس از پرداخت آن مخیر است به مسبب حادثه جهت وصول مبالغ پرداختی مراجعه نماید.
همچنین شرکت های بیمه طبق قانون جدید، مکلفند در خسارت های مالی، نهایتا تا 15 روز و در خسارت های جانی و بدنی نهایتا تا 20 روز از تاریخ قطعیت خسارت آن را پرداخت کنند. در غیر این صورت، به ازای هر روز، نیم در هزار مبلغ خسارت را، باید علاوه بر اصل خسارت، به عنوان جریمه پرداخت کنند.
بیمه عمر
بیمه عمر به نفع ورثه به نسبت سهم الارث، یا به اشخاصی که توسط بیمه گذار مشخص می شود، پرداخت می گردد. بنابراین، بیمه عمر، جزو ترکه متوفی محسوب نشده و به علت بدهی های شخص فوت شده، قابل توقیف نیست.
مالیات و پروانه ساختمان
براساس قوانین جدید مالیاتی،شهرداری ها مکلف شده اند همزمان با صدور پروانه ساخت و همچنین صدور پایان کار، مراتب را به اداره امور مالیاتی ذی ربط، گزارش کنند. بنابراین، چه در هنگامی که پروانه ساخت دریافت می کنید و چه در هنگامی که در پی صدور گواهی پایان کار هستید مورد پایش مالیاتی قرار می گیرید.
نکته ای مهم درباره چک
تا زمانی که چک در ید دارنده آن است؛ اصل بر بدهکاری صادر کننده است، فلذا باید در زمان پرداخت حتی قسمتی از وجه چک از دارنده آن رسید کتبی دریافت وجه بابت چک با شماره


درج شده روی برگه چک دریافت نمایید.
تخلف در انحصار وراثت
هر گاه معلوم شود که درخواست کننده گواهی حصر وراثت با علم به عدم وراثت خود تحصیل گواهی وراثت نموده یا با علم به وجود وارثی غیر از خود تحصیل گواهی برخلاف حقیقت کرده است؛ کلاهبردار محسوب و علاوه بر ادای خسارت به مجازات جرم کلاهبرداری محکوم خواهد شد.
معافیت مالیات بر حقوق درسال 96
سقف معافیت مالیات برحقوق درسال جدید مبلغ دویست و چهل میلیون ریال در سال تعیین گردیده است و نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی مازاد بر مبلغ مذکور و تا 5 برابر آن مشمول مالیات سالانه (10درصد) و به نسبت مازاد آن (20درصد) است.
مجازات خیانت در امانت
مجازات مرتکب جرم خیانت در امانت، حبس از شش ماه تا سه سال می باشد و نیز برای سوءاستفاده از سفید مهر یا سفید امضاء یک تا سه سال حبس تعیین گردیده است.
دعاوی در شورای حل اختلاف
به دعاوی تا سقف مالی بیست میلیون تومان در شورای حل اختلاف رسیدگی می شود و مرجع رسیدگی به آرای صادره از شورای حل اختلاف، دادگاه عمومی حقوقی است.
اسکرین شات چت
براساس قانون،انتشار اسکرین شات از چت شخصی افراد جرم محسوب می شود و مجازات آن 74 ضربه شلاق و دو سال حبس می باشد.
سوءپیشینه موثر وغیرموثر
محکومیت قطعی کیفری در جرایم عمدی شامل قطع عضو، قصاص عضو، مجازات های سالب حیات، حبس ابد، شلاق حدی (نه تعزیری) نفی بلد و حبس بیش از دو سال، سوءپیشینه موثر محسوب می شود. ارتکاب جرایمی غیر از جرایم فوق در پیشینه کیفری محکوم درج می شود لکن سوءپیشینه موثر نبوده و در گواهی های صادره از مراجع ذی ربط منعکس نمی گردد، مگر به درخواست مراجع قضایی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.
پرداخت نفقه در زندگی مشترک
در صورتی که زن با شوهرش زندگی مشترک داشته باشد و شوهر هم توانایی پرداخت نفقه را داشته باشد، شوهر مکلف است نفقه زن خویش را پرداخت کند. ترک این انفاق از نظر قانونی جرم تلقی می گردد و در صورت ترک انفاق و شکایت زن، شوهر به شش ماه تا دو سال زندان محکوم می شود و هر زمان که زن اعلام رضایت کند یا مرد اقدام به پرداخت نفقه معوقه نماید؛ مجازات شوهر موقوف می شود.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *