E۳ ، با شکوه ترین نمایشگاه بازی های رایانه ای در ۱۵ سال گذشته

[ad_1]

E۳ , با شکوه ترین نمایشگاه بازی های رایانه ای در ۱۵ سال گذشته

نمایشگاه E۳ یا Electronic Entertainment Expo بزرگترین نماشگاه بازی های رایانه ای است که هر ساله در کشور آمریکا برگزار می شود و توانمندترین شرکت ها دنیا در این عرصه آخرین دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند


نمایشگاه E۳ یا Electronic Entertainment Expo بزرگترین نماشگاه بازی های رایانه ای است که هر ساله در کشور آمریکا برگزار می شود و توانمندترین شرکت ها دنیا در این عرصه آخرین دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند. این نمایشگاه که برای نخستین بار سال ۱۹۹۵ برگزار شد، از ابتدا تاکنون در نقاط مختلف ایالات متحده شده و جمعیت بیشماری از علاقمندان، بازی سازان، منتقدین، بازی کننده ها و دیگر اقشار را به سوی خود جذب می کند.


در این نمایشگاه، شرکت های بزرگی از جمله سونی، مایکروسافت، نینتندو و… طی کنفرانس های چند ساعته، به معرفی محصولات جدید نرم افزاری و سخت افزاری خود می پردازند و آمار و ارقامی از موفقیت های شرکت خود را ارائه می دهند. همچنین استودیوها، قراردادهای تجاری به امضا می رسانند و با دیگر همکاران خود آشنا می شوند. نمایشگاه E۳ ۲۰۰۹ به عنوان پانزدهمین دوره این نمایشگاه، از تاریخ ۲ تا ۴ June سال جاری در مرکز کنفرانس شهر لس آنجلس ایالت کالیفرنیا برگزار شد. ماه می هر سال میلادی یکی از پرتب و تاب ترین زمان ها برای علاقمندان به بازی های رایانه ای محسوب می شود و طی آن، هزاران نفر از سراسر دنیا خود را به آمریکا می رسانند تا از نزدیک در جریان برگزاری نمایشگاه E۳ باشند. پیش از تولید E۳ و حضور شرکت ها در این گردهمایی، نمایشگاهی با نام Consumer Electronics Show در آمریکا برگزار می شد که آخرین دستاوردهای صنعت بازی های رایانه ای در آن به نمایش درمی آمد. اما پس از گذشت چند سال، مقامات آمریکایی انجمنی را با عنوان


Interactive Digital Software تاسیس کردند تا در این مرکز، ضمن طبقه بندی بازی ها میزان خشونت در آن ها مشخص شود که این انجمن هم اکنون با نام ESA به فعالیت خود ادامه می دهد. اما سال ۱۹۹۵ انجمن IDS تصمیم به برگزاری نمایشگاه تجاری با نام Electronic Entertainment Expo گرفت که بعدها به اختصار به دلیل داشتن ۳حرف E در کلمات یاد شده، این نمایشگاه E۳ لقب گرفت. این نمایشگاه از ابتدا تاکنون رخدادهای فراوانی را به خود دیده که به صورت مختصر مورد بررسی قرار می گیرد:


● E۳ ۱۹۹۵ لس آنجلس:


در اولین دوره این نمایشگاه شرکت های سگا(Sega) و نینتندو(Nintendo) کنسول های جدید خود را با قابلیت پردازش بازی های سه بعدی معرفی کردند. در این میان، شرکت های پاناسونیک و آتاری نیز کنسول هایی را با نام DO۳ و Jagvar روانه بازار کردند. شرکت سونی که تا آن زمان تنها در زمینه لوازم خانگی فعالیت می کرد، در این سال برای نخستین بار وارد عرصه بازی های رایانه ای شد و بازی های جدید خود را در اختیار کاربران گذاشت.


● E۳ ۱۹۹۶ لس آنجلس:


در این نمایشگاه شرکت سگا کنسول جدیدی با نام Staturn عرضه کرد و نینتندو نیز کنسول جدیدی با نام N۶۴ را به نمایش گذاشت. در نمایشگاه کنسول دیگری با نام Game Boy Podect شد و قیمت کنسول Play Station سونی به ۱۹۹ دلار کاهش یافت.


● E۳ ۱۹۹۷ آتلانتا:


این نمایشگاه با سال قبل متفاوت بود. قبل از E۳ سال ۹۷ شرکت آتاری کنسول خود را از دور رقابت خارج و پاناسونیک هم تولید DO۳ را متوقف و امتیاز ساخت آن را به یک شرکت ناشر بازی واگذار کرد. در این سال دو شرکت نیتندو و سگا نیز در مقابل سونی شکست خود را پذیرفتند. سگا هم با کنسول Saturn نتوانست مشتریان سونی را به سمت خود جذب کند. در این نمایشگاه شرکت DFX۳ کارت گرافیکی سه بعدی جدیدی را به نمایش گذاشت.


● E۳ ۱۹۹۸ آتلانتا:


در این سال شرکت سگا کنسول جدیدی را عرضه کرد. در این نمایشگاه برای نخستین بار یک شرکت گمنام دیسک های DVD را برای نخستین بار در دنیای بازی معرفی کرد. نیتنندو هم در همان سال با یک بازی زیبا با نام Ocarina Of Time به میدان رقابت آمد. شرکت سونی نیز با عرضه یک بازی بسیار زیبا با نام Gran Turismo همه را شگفت زده کرد.


● E۳۱۹۹۹ لس آنجلس:


در این سال نیز رقابت اصلی بین شرکت های سونی ، سگا و نینتندو بود. سگا کنسول جدید خود را با نام Dream Cast عرضه کرد، نینتندو خبر داد که در حال همکاری با شرکت پاناسونیک برای ساخت کنسول جدید است و سونی اعلام کرد که از سال آینده کنسول Play Station ۲ را وارد بازار خواهد کرد.


● E۳ ۲۰۰۰ لس آنجلس:


در اولین روز نمایشگاه E۳ سال ۲۰۰۰ شرکت سگا از امکان وصل شدن مودم به کنسول خود خبر داد و چند بازی جدید را عرضه کرد. سونی در این نمایشگاه کنسول Play Station ۲ را با قیمت ۲۹۹ دلار عرضه کرد.


● E۳ ۲۰۰۱ لس آنجلس:


در این سال شرکت سگا رسما از دنیای بازی های رایانه ای کناره گیری کرد و نینتندو نیز اظهار داشت که سال آینده کنسول جدید Game Cub را روانه بازار خواهد کرد. در این سال مایکروسافت برای نخستین بار حضور خود را در دنیای بازی های رایانه ای اعلام و کنسول Xbox را روانه بازار کرد.


● E۳ ۲۰۰۲ لس آنجلس:


مهم ترین جریان نمایشگاه E۳ ۲۰۰۲ عرضه بازی جدیدی با نام Doom ۳ بود. شرکت Activision در این سال پیش نمایشی از بازی Doom۳ را عرضه کرد که با استقبال عموم کاربران همراه شد. این شرکت اعلام کرد که ظرف ۶ ماه آینده این بازی را روانه بازار خواهد کرد.


● E۳ ۲۰۰۴ لس آنجلس:


در این سال همه شرکت کنندگان تحت تاثیر بازی Doom۳ قرار گرفته بودند. موفقیت های این بازی تا جایی ادامه داشت که شرکت Half Life ۲ پیش نمایش بازی جدیدی را در معرض دید عموم قرار داد که بیش از Doom۳ طرفدار پیدا کرد. این بازی جوایز زیادی را از هیات داوران E۳ به دست آورد. در این سال بازی های معروف Prince of Persia: Sand of Time و مرد عنکبوتی۲ روانه بازار شدند.


● E۳ ۲۰۰۴ لس آنجلس:


نمایشگاه این سال شاهد رقابت بین کنسول قابل حمل شرکت سونی موسوم به PSP و کنسول قابل حمل نینتندو با نام DS بود. در این سال شرکت Electronic Arts که بزرگترین تولیدکننده بازی های رایانه ای محسوب می شود، از “محمد علی کلی” مشت زن بزرگ دنیا دعوت کرد برای این شرکت بازی The Sims ۲ را معرفی کند.


● E۳ ۲۰۰۵ لس آنجلس:


در نمایشگاه E۳ سال ۲۰۰۵ نیز رقابت سختی میان کنسول های بازی صورت گرفت. سونی با Play Station ۳ و مایکروسافت با Xbox ۳۶۰ توجه کاربران را به خود جلب کرده بودند. در E۳ سال ۲۰۰۵ حدود ۶هزار محصول به نمایش درآمد که در نوع خود بی سابقه بود و شلوغ ترین سال برگزاری نمایشگاه های E۳ لقب گرفت.


● E۳ ۲۰۰۶ لس آنجلس:


نمایشگاه سال ۲۰۰۶ نیز برای نخستین بار بازی های رایانه ای آنلاین را به صورت گسترده در اختیار مردم گذاشت و سه شرکت سونی، مایکروسافت و نینتندو نسل جدید بازی های رایانه ای آنلاین را با قابلیت رقابت کاربران در کشورها و موقعیت های جغرافیایی مختلف عرضه کردند.


● E۳ ۲۰۰۷ لس آنجلس:


سال ۲۰۰۷ خبر کوچک شدن نمایشگاه E۳ منتشر شد و شاید به جرات بتوان گفت، این مهم ترین خبر و برای برخی فعالان این حوزه، بدترین خبر سال ۲۰۰۷ بود. این جریان باعث شد از محبوبیت نمایشگاه بین المللی E۳ به میزان زیادی کاسته شود.


● E۳ ۲۰۰۸ لس آنجلس:


در نمایشگاه سال ۲۰۰۸ نیز این نمایشگاه به صورت محدودتر از سال های گذشته برگزار شد و سه کنسول Wii نینتندو، Xbox ۳۶۰ مایکروسافت و PlayStation ۳ سونی به صورت کامل حاکمیت این نمایشگاه را در اختیار گرفتند. رقابت در این نمایشگاه بر سر این سه کنسول و قابلیت های جدیدی آن ها بود که شرکت های سازنده اعلام کردند. این گونه که اخبار منتشر شده از سوی شرکت سونی نشان می دهد، E۳ ۲۰۰۹ بزرگترین نمایشگاه در یانزده سال گذشته آن بوده است. با توجه به این که E۳ طی سال های اخیر همواره از لحاظ وسعت و اهمیت در حال کوچک تر شدن بوده، کارشناسان معتقدند که نمایشگاه سال جاری با سال های قبل بسیار متفاوت بوده است. در نمایشگاه امسال “جان کولر”(John Koller) مدیر بازاریابی و فروش بخش سخت افزار سرگرمی سونی اظهار داشته که این شرکت نمایش خارق العاده ای از جدیدترین سخت افزار های بازی های رایانه ای در دهه گذشته را به نمایش گذاشته و چند بازی جدید برای کنسول های PSP و PS۳ عرضه کرده است. در این نمایشگاه شرکت مایکروسافت نیز بازی Crackdown ۲ را عرضه کرد و اظهار داشت در نسخه دوم این بازی در سال ۲۰۱۰ با ابتکارات جدید و قابلیت بازی همزمان دو یا چند کاربر عرضه خواهد کرد.


مایکروسافت که از بزرگترین شرکت کنندگان نمایشگاه امسال محسوب بود، با یک فناوری جدید حضور یافت. این شرکت در واقع در E۳ امسال نسخه جدیدی از کنسول بازی Xbox ۳۶۰ خود را که مجهز به فناوری جدیدی بود، معرفی کرد. به این ترتیب مایکروسافت اعلام کرد که Pad کنترل این کنسول را از دور خارج کرده و یک وب کم را جایگزین آن کرده است. مایکروسافت همچنین برای اولین بار فناوری جدیدی معرفی کرد که امکان رمزگذاری حرکات دست و بدن را مانند کلیدهای کنترل کننده دارد و می تواند عکس هایی از حرکات بدن بگیرد و آن ها را به بازی رایانه ای منتقل کند. در E۳ ۲۰۰۹ سرویس آنلاین جدیدی نیز برای کنسول بازی Xbox ۳۶۰ معرفی شد که Xbox Live نام دارد و به ۲۰ میلیون کاربر اجازه می دهد علاوه بر بازی با یکدیگر در یک شبکه گسترده، فیلم، بازی، برنامه های تلویزیونی، مسابقات ورزشی و موسیقی را هم خریده و حتی از صفحه خود در شبکه اجتماعی Facebook آن ها را ببینند و به اشتراک بگذارند. در این نمایشگاه شرکت نینتندو نسخه های جدیدی از کنسول های بازی خود را در رنگ های متنوع معرفی کرد. این شرکت در واقع کنسول Wii را در رنگ مشکی و DSi را در رنگ قرمز عرضه کرد تا از این طریق بتواند بیش از گذشته توجه کاربران را به خود جلب کند.


نینتندو همچنین ابزار جانبی جدیدی را برای سیستم کنترلی Wiimote عرضه کرد که مسیریابی و حساسیت آن را افزایش می دهد. برای کنسول Wii سیستم کنترلی جدیدی با نام Wii MotionPlus عرضه شد که سیستم مسیریابی و جهت یابی در آن ارتقا یافته است. این ابزار امکان انجام حرکات پیچیده ای را با مچ دست نیز فراهم می کند. به طور کلی، کاربرانی که با سیستم کنترلی کنسول Wii بازی می کنند، می توانند دوران ها و ضربات سنگین را حس کند. تا کنون چندین شرکت مانند نینتندو ابزارهای جانبی از قبیل تفنگ، شمشیر و حتی کمان برای کنسول Wii با قیمت نسبتا ارزان ارائه کرده اند. علاوه بر موارد یاد شده، بازی Bryant که محصول جدیدی از سری بازی های NBA شرکت ۲K Sport است، در نمایشگاه امسال معرفی شد. شرکت Logitech نیز در E۳ ۲۰۰۹ در مقابل دیدگان هواداران خود محصول جدیدی را با نام Flight System G۹۴۰ معرفی کرد که برای آموزش هر چه بهتر نظامیان و دانشجویان و علاقه مندان به پرواز طراحی شده است.


این دستگاه که ۳۰۰ دلار قیمت دارد، یکی از بهترین نمونه های تولید شده در این زمینه است و می تواند خطا های حرکتی را به نسبت سیستم های کنترلی قبلی کاهش دهد و برای آموزش هلیکوپتر و هواپیما مورد استفاده قرار گیرد. سونی در این نمایشگاه نسخه جدیدی از کنسول همراه خود را با نام PSP Go معرفی کرد و توضیح داد کاربران می توانند از پاییز امسال آن را خریداری کنند. این دستگاه با قابلیت هایی نظیر حافظه داخلی ۱۶ گیگابایتی، پشتیبانی از فناوری ارتباطی بلوتوث، پشتیبانی از شبکه بی سیم Wi-Fi، نمایشگر ۸/۳ اینچی و… عرضه خواهد شد. مدیر شرکت Ubisoft نیز در این نمایشگاه محصول جدید خود را به عنوان جایگزین کنسول های Wii، Xbox ۳۶۰ مایکروسافت و PlayStation ۳ سونی معرفی کرد. شرکت THQ نیز بازی جدید خود را با نام Warhammer ۴۰،۰۰۰: Space Marine برای کنسول های PS۳ سونی و Xbox ۳۶۰ مایکروسافت عرضه کرد. این بازی توسط استودیو Relic سازنده سری بازی های Dawn of War و Company of Heroes تولید شده است. بازی PES ۲۰۰۸ که در نمایشگاه سال گذشته موفقیت های فراوانی را از آن خود کرده بود، در نمایشگاه امسال نیز با استقبال کاربران مواجه شد. شرکت Konami سازنده این بازی توضیح داد که برای نسخه جدید آن حالت های فراوانی را در نظر گرفته است. یکی از این حالت ها PES ۲۰۰۸ نام دارد و به کاربر امکان می دهد در نقش یک بازیکن جوان در تیمی نسبتا ضعیف و تازه تاسیس قرار بگیرد و از ابتدا تلاش کند تا به یک فوتبالیست حرفه ای تبدیل شود و در تیم ها و لیگ های بزرگ تر حضور یابد.


این حالت هم به صورت تک نفره و هم به صورت آنلاین قابل اجرا است. در این بازی جدید سیستم کنترلی و انیمیشن ها بهتر شده است و شرایطی نظیر آب و هوا، باد و زمین روی سرعت و جهت حرکت توپ تاثیر می گذارند. این طور که اخبار رسیده نشان می دهند، نمایشگاه امسال نسبت به سال های گذشته پرجمعیت تر بوده است. در نمایشگاه E۳ ۲۰۰۹ در مجموع ۴۱هزار بازدیدکننده به لس آنجلس رفتند که این تعداد بازدیدکننده در واقع در مقایسه با بازدیدکنندگان ۷۰هزار نفری نمایشگاه سال ۲۰۰۵ با کاهش ۴۱ درصدی و در مقابل نسبت به نمایشگاه سال ۲۰۰۸ با رشد قابل ملاحظه ۸۲۰ درصدی همراه بوده است. نمایشگاه E۳ سال ۲۰۰۷ تنها ۱۰هزار بازدیدکننده داشت و تعداد بازدیدکنندگان این نمایشگاه در سال گذشته با کاهش ۵۰ درصدی به ۵هزار نفر رسید. این بازدیدکنندگان از ۷۸ کشور حضور یافتند و ۲۱۶ شرکت کننده مختلف و فعال در صنعت بازی های رایانه ای محصولات خود را در آن به نمایش گذاشتند. هزینه بازدید از این نمایشگاه در هر سه روز برگزاری آن حدود ۵۰۰ دلار بود که البته به شیوه خرید و رزرو بلیت نیز بستگی داشت. اگر بلیت این نمایشگاه به صورت آنلاین خریداری می شد، هزینه ای برای بازدیدکنندگان در پی نداشت. در این نمایشگاه کنفرانس های جذابی بین غول های صنعت بازی های رایانه ای برگزار شد و هر کدام از آن ها اهداف و برنامه های خود را برای ادامه حضور در این عرصه اعلام کردند.


نویسنده: میثم لطفی

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *